Akkuş Teşvikleri Hatırlattı: ‘Sermayeye Bol Kepçe Dağıtılan Bütçe, Emekliye Gelince Buhar Oluyor’

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2023 yılının eylül, ekim ve kasım aylarında 5 bin 122 yatırım teşviki verdi.

Bu gelişmeyi değerlendiren Gamze Akkuş İlgezdi, “5 bin 122 teşvik belgesi düzenlendi ve ne yazık ki bazı ‘tanıdık şirketler’ bu listeye dahil. Derinleşen ekonomik krizin faturasını halk ödüyor, lüks yaşantılarını saray ve sermaye çevreleri sürdürüyorlar.

‘KUL HAKKINDAN HABERDAR MISINIZ?’

Ülkenin dört bir yanında madencilik faaliyetleri yürüten, cemaat destekli derneklerle ilişkilendirilen ve işçi haklarına karşı olumsuz bir sicile sahip olan şirketlere teşvik veriliyor. Üstelik aynı firmalara birden fazla teşvik sağlanmış durumda. Bu teşviklerin sebebi ne olabilir? Cemaatlere yakınlık mı, işçi ölümlerine neden olmaları mı, doğayı tahrip etmeleri mi? Ey iktidar, bu şirketlerin zenginliklerini artırırken halkı sefalete sürükleyen motivasyonunuz nedir, kul hakkından haberdar mısınız?” şeklinde konuştu.

Emeklilerin zam taleplerinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Akkuş İlgezdi, açıklamasında şunları dile getirdi:

‘ÜLKEMİZDE ACI DOLU BİR TABLO VAR’

“Sermayeye bol kepçe dağıtılan bütçe, emeklilerin zam talepleri karşısında adeta buhar oluyor. Emekli bir insan ömrünün büyük kısmını çalışarak geçirmiş, devletine prim ödemiş, karşılığında ne alıyor dersiniz? Maalesef, yoksulluk. Ramazan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x